News
Właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka wymaga dostarczania do niego odpowiedniej ilości wody, bez której organizm nie przetrwa więcej niż kilka dni. Wspomnieć należy, że organizm człowieka składa się z 3/4 wody. W ciągu dnia w normalnych warunkach wydala około dwa do trzech litrów wody, którą należy uzupełnić. Wzmożony wysiłek, choroba, wysoka temperatura mogą znacznie podnosić konieczność wymiany wody w organizmie. Oprócz odpowiedniej ilości wody dostarczanej do organizmu ważna jest również jej jakość.
Brak możliwości dostarczenia do organizmu odpowiedniej ilości wody wiąże się z odwodnieniem. Pierwsze objawy to pragnienie, zmęczenie lub inne dolegliwości. Kolejne to dreszcze, wstrząs hipotermiczny. Jeśli szybko nie uzupełnimy braków grozi nam śmierć.
Uzupełnienie wody wiąże się z jej pozyskaniem oraz jeśli zachodzi taka potrzeba z odpowiednim jej przygotowaniem, uzdatnieniem do spożycia. W normalnych warunkach nie stanowi to większego problemu. Jednak zdarzają się sytuacje ekstremalne, gdzie pozyskanie odpowiedniej ilości oraz jakości wody wymaga stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań.
Brak możliwości skorzystania z wody zgromadzonej w pojemnikach wymaga pozyskania jej ze środowiska. Głównymi je źródłami są rzeki, jeziora, śnieg, deszcz, grad, wody podziemne, rosa, rośliny.
Poszukiwanie wody należy rozpocząć od właściwej interpretacji środowiska, a wię gdzie taka woda może się znajdować. W pierwszej kolejności wodę najlepiej jest pozyskiwać ze zbiorników wodnych. Brak takich zbiorników wymaga stosowania bardziej dokładnych poszukiwań. Na płaskich terenach mogą to być rowy melioracyjne różnego rodzaju zagłębienia terenu lub wyschnięte koryta rzek. Dobrym źródłem wody są łąki pokryte poranną rosą. Wodę taką pozyskujemy poprzez przetarcie materiałem po łące i wyżymaniem go do pojemnika. W terenie bogato ukształtowanym ze znacznymi różnicami wysokości poszukiwanie przenosimy w dół, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia wody wzrasta. Pewnym odstępstwem są tereny wysokogórskie gdzie występują opady śniegu, który jest doskonałym źródłem wody.
Oprócz wód powierzchniowych poszukiwać możemy również wody znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Pierwszą czynnością, którą możemy wykonać to wykopanie dołu w najniższym punkcie terenu lub punkcie wskazującym na występowanie wody. Mogą to być wspomniane wcześniej wyschnięte koryta rzek, bogata zieleń, tereny ocienione, podmokłe. Na plaży przy zbiorniku słonowodnym możemy wykopać dół nieco dalej od linii styku wody z plażą dzięki temu piasek dokona filtracji.
Poszukiwanie wody to również obserwacja fauny i flory. Bujna roślinność zawsze wskazuje na występowanie wody. Obserwacja zwierząt również może nas naprowadzić na występujące na danym terenie źródła wody. Obserwacji najlepiej jest dokonywać o świcie lub o zmierzchu, kiedy zwierzęta zmierzają do wodopojów.
Wodę można również pozyskiwać z powietrza. Padający deszcz pozwala nam zmagazynować wodę w pojemnikach. Jeśli takich nie mamy to możemy wykopać dół, w którym będzie się gromadzić woda. Dla lepszego efekty możemy uszczelnić wykopany dół wodoszczelnym materiałem jeśli taki posiadamy lub wcześniej wysmarować powierzchnię wilgotną gliną, pozostawiając ją do wyschnięcia. Dzięki temu zabiegowi powstanie utwardzona powierzchnia, zabezpieczająca przed szybkim odpływem wody.
Inną metodą pozyskiwania wody z powietrza jest budowa tak zwanego destylatora słonecznego. Do jego budowy potrzebujemy folii o powierzchni około 1 metra kwadratowego, pojemnika oraz wykopanego dołu. Na spodzie dołu ustawiamy pojemnik, do którego będzie się skraplać woda. Na powierzchni dołu układamy folie. Pozostawienie tak ułożonej destylarni na dobę pozwoli na skraplanie się wody od spodu folii w wyniku wahań temperatury.
Metody ułatwiające gromadzenie wody:
Pozyskana woda może uratować życie, ale również może być źródłem zagrożenia. Należy unikać wody, któ budza brak zaufania co do jej jakośi, a więc wydzielającej silny zapach, z pianą czy osadzającym się proszkiem. Uważać należy również na wody stojące bez dopływu w których znajduje się dużo zarazków i bakterii.
Metody filtrowania wody:
Pozyskana woda powinna być kilkakrotnie przefiltrowana przez materiał, co pozwoli usunąć zanieczyszczenia. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość najskuteczniejszą metodą oczyszczania jest przegotowanie wody. Dziesięciominutowe wrzenie zabija bakterie i zarazki. W sklepach można również nabyć specjalne urządzenia służące do oczyszczania wody.
W przypadku braku wody oszczędzać możemy również poprzez odpowiednie zachowanie. A wiec oddychanie poprzez nos a nie usta, wykonywanie wysiłku w godzinach porannych lub o zmierzchu, ewentualnie w nocy, noszenie odpowiedniej odzieży, białej odbijającej promienie słoneczne. W przypadku małej ilości wody należy również ograniczyć spożywanie pokarmów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |